16 اکتبر

درس های زندگی از میان گفته های بودا

درس های برای زندگی از میان گفته های بودا

نکته های سودمند برای زندگی که از میان گفته های بودا میتوان دریافت..۱- نخستین گام ها خوب است هرچند کوچک.

“یک کوزه قطره قطره پر میشود”

رالف والدو امرسون میگوید: هر هنرمندی روزی یک تازه کار بوده است.
همه ما با کم شروع میکنیم، همه کودکان راه رفتن را با گام برداشتن های کوتاه می آموزند، از آغازهای کوچک نومید نشوید. اگر پایدار باشید، اگر شکیبایی داشته باشید، پیروز خواهید شد!
“گر صبر کنی ز غوره حلوا خواهی ساخت”
کسی یک شبه به موفقیت نرسیده است؛ پیروزی از آن کسانی است که خواهان گام برداشتنهای کوچک و مستمر هستند، شکیبایی به خرج میدهند تا زمانیکه کوزه شان پر شود.

۲- فکرها به چیزها می انجامد.

“هر چیزی که هستیم سرانجام آن است که فکر میکرده ایم، به مانند سایه مردی که هرگز او را رها نمیکند.”
به همینگونه برای درست زندگی کردن باید ذهنتان را با اندیشه های درست پر کنید. فکرهایتان عملتان را مشخص میکند و عملتان نتیجه را میسازد. درست اندیشیدن به شما هرآنچه که آرزو دارید را هدیه میکند و همینگونه اندیشه های نادرست به تباهی می انجامد.
اگر فکرتان را تغییر دهید زندگیان را تغییر خواهید داد.

۳- بخشش

“خشمگین ماندن و نفرت مثل مردی است که زهری میخورد و به انتظار مرگ دشمنش مینشیند”
هنگامیکه کسانی را که در زندان نابخشودن اسیر کرده اید آزاد کنید این خودتان هستید که از زندان آزاد شده اید. نمیتوانید کسی را بدون پایین ماندن پایین نگه دارید. یاد بگیرید که ببخشید و یاد بگیرید که سریع ببخشید.

۴- این کارهای شماست که حساب میشود

“هرچند کتاب مفید، مقدس بخوانید، هرچند سخن بگویید چه سودی دارد اگر به آنان عمل نکنید؟”
حرف باد هواست، حرف ارزان است، برای اینکه هست؛ برای پیش رفتن باید حرکت کرد، باید هر روز حرکت کرد.
بزرگی برای همه است، اما تنها کسانیکه مدام کار کنند آن را تجربه میکنند.
مثلی هست که میگوید: مرد بی عمل مانند زنبور بی عسل است.

۵- درک کنید

“در جنجالی فورا خشم را حس میکنیم، در تلاش برای رسیدن به حقیقت هستیم، تلاشی که آغاز شده است برای خودمان”
استفان کووی میگوید: نخست درک کنید، سپس درک شوید.
هنگامی که خشمگین میشوید به دیگران گوش کنید و زاویه دیدشان را درک کنید، بیشتر به آرامش خواهید رسید. بیشتر نگران شاد بودنتان باشید تا درک شدنتان.

۶- خودتان را فتح کنید

“پیروز شدن بر خودتان از بردن هزار جنگ بهتر است، سپس پیروزی از آن شماست و کسی نمیتواند آن را از شما بگیرد”
برای تسلط بر خودتان باید نخست بر فکرتان مسلط شوید. ممکن است کسی با خود بیاندیشد که، “نمیتوانم فکرهایم را کنترل کنم، اگر فکری به ذهنم بیاید دیگر آمده است”. به این شخص میگویم که: شاید نتوانی پرنده ای را از پرواز در بالای سرت باز بداری، اما قطعا میتوانی که نگذاری در میان موهایت لانه بسازد. بیخیال فکرهایی شوید که در تضاد با آن زندگی که آرزویش را دارید هستند.

۷- در آرامش زندگی کنید

“آرامش از درون میاید، از بیرون به دنبالش نگردید”
در دور و برتان بیهوده دنبال چیزی نباشید که تنها در درون یافت میشود. خیلی زمانها هستند که ممکن است با جستجو در بیرون به دنبال منحرف کردن خودمان از حقیقتی باشیم که از آن آگاهیم. آرامش یک شغل تازه نیست، آرامش یک ماشن نو نیست، یا یک همسر جدید و یا .. آرامش یک دید تازه است و این دید از خودتان آغاز میشود.

۸- سپاسگذار باشید

“اجازه دهیم بالا بیاییم و سپاسگذار باشیم، اگر امروز زیاد یاد نگرفتیم دست کم چیزکمی آموخته ایم و اگرچیز کمی هم نیاموخته ایم دست کم بیمار نشده ایم و اگر بیمار شده ایم دست کم نمرده ایم؛ بیایید سپاسگذار باشیم”
برای لحظه ای بدبین نباشید حتی شده لحظه ای کوتاه، هزاران چیز هست که باید بخاطرش سپاسگذار باشید. همیشه چیزهایی از این دست هستند آنها را بشناسید و سپاسگذار نعمت ها باشید. یک دل سپاسگذار شما را به بزرگی میرساند.

۹- با چیزی که میدانید رو راست باشید

” تنها شکست واقعی در زندگی رو راست نبودن با بهترین دانسته هاست”
ما بسیار میدانیم اما همیشه آنها را بکار نمیگیریم. اگر شکست بخورید به این سبب نیست که نمیدانسته اید؛ به این خاطر خواهد بود آن چه را که میدانسته اید انجام نداده اید. تلاش کنید تا دانسته هایتان را بکار بگیرید.

۱۰- خوب سفر کنید

” بهتر است خوب سفر کنید تا اینکه برسید”
زندگی سفر است! من تلاش نمیکنم که برسم همین الان هم آنجایم. من خوشحال و راضی ام از جایی که امروز هستم. خوشبختیتان را در گرو آینده مبهمی بر پایه هدف هایی که تصور میکنید خوشبختی را برایتان میآورند نگذارید. امروز خوب مسافرت کنید، از سفر لذت ببرید.

برگرفته از www.thinksimplenow.com

Share
احمد مهرافسر هستم ، تولید کننده موسیقی الکترونیک، تدوینگر و توسعه دهنده وب/ تجارت الکترونیک. دوست دارم چیزهایی که دوست دارم رو با شما به اشتراک بگذارم و همچنین دوست دارم دیدگاه ها و تجربیات شما رو هم بدونم .. بیشتر بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درس های زندگی از میان گفته های بودا

0